W poniedziałek, 6 czerwca 2016 roku, w auli budynku Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach odbyło się kolejne spotkanie w ramach cyklu Siedleckich Spotkań Historycznych. Tym razem zawitał do Siedlec światowej sławy prawnik z Uniwersytetu Łódzkiego, prof. dr hab. Witold Kulesza, z wykładem na temat:
Polska godność narodowa w świetle prawa karnego
Profesor przedstawił problem naruszania godności narodowej, czyli znieważania polskich organów konstytucyjnych, władz, sądów itp. w polskim prawie karnym w perspektywie historycznej, od początków niepodległości w XX wieku po czasy współczesne, wychodząc od wyroku Sądu Najwyższego z 1923 roku i zwracając uwagę na przepisy kodeksu karnego z lat międzywojennych.
Część wykładu poświęcił na omówienie niemieckiego opracowania z 1940 roku (Polski charakter narodowy...), przedstawiającego, w formie swoistej instrukcji dla urzędników niemieckich, zbudowany na stereotypach i niewątpliwie stronniczy obraz Polski i Polaków. Prelegent rozważał, czy owa wizja była wyrazem lekceważenia, czy też raczej znieważenia narodu polskiego. Zadziwiające jest, jak wiele kwestii z przeszłości odnieść można bezpośrednio do czasów współczesnych i jak bardzo zmienił się stosunek Polaków do godności narodowej i poszanowania państwa.
Po wykładzie wywiązała się dyskusja, w której Profesor przedstawił m. in. swoje doświadczenia z czasów pracy w Główniej Komisji Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu – Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Szczególne zainteresowanie słuchaczy wzbudziły zwłaszcza problemy związane z badaniem zbrodni dokonanych na ludności polskiej na Kresach Wschodnich w latach II wojny światowej oraz zagadnienia „kłamstwa oświęcimskiego". Warto dodać, że to za sprawą profesora Kuleszy w ustawie o Instytucie Pamięci Narodowej znalazł się zapis:
„Kto publicznie i wbrew faktom zaprzecza zbrodniom (...), podlega grzywnie lub karze pozbawienia wolności do lat 3...",
penalizujący „kłamstwo oświęcimskie".
Tadeusz Boruta
Fot. Dariusz Grzegorczuk