W poniedziałek, 6 czerwca 2016 roku, w auli budynku Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach odbyło się kolejne spotkanie w ramach cyklu Siedleckich Spotkań Historycznych. Tym razem zawitał do Siedlec światowej sławy prawnik z Uniwersytetu Łódzkiego, prof. dr hab. Witold Kulesza, z wykładem na temat:

Polska godność narodowa w świetle prawa karnego

     Profesor przedstawił problem naruszania godności narodowej, czyli znieważania polskich organów konstytucyjnych, władz, sądów itp. w polskim prawie karnym w perspektywie historycznej, od początków niepodległości w XX wieku po czasy współczesne, wychodząc od wyroku Sądu Najwyższego z 1923 roku i zwracając uwagę na przepisy kodeksu karnego z lat międzywojennych.
     Część wykładu poświęcił na omówienie niemieckiego opracowania z 1940 roku (Polski charakter narodowy...), przedstawiającego, w formie swoistej instrukcji dla urzędników niemieckich, zbudowany na stereotypach i niewątpliwie stronniczy obraz Polski i Polaków. Prelegent rozważał, czy owa wizja była wyrazem lekceważenia, czy też raczej znieważenia narodu polskiego. Zadziwiające jest, jak wiele kwestii z przeszłości odnieść można bezpośrednio do czasów współczesnych i jak bardzo zmienił się stosunek Polaków do godności narodowej i poszanowania państwa.
     Po wykładzie wywiązała się dyskusja, w której Profesor przedstawił m. in. swoje doświadczenia z czasów pracy w Główniej Komisji Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu – Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Szczególne zainteresowanie słuchaczy wzbudziły zwłaszcza problemy związane z badaniem zbrodni dokonanych na ludności polskiej na Kresach Wschodnich w latach II wojny światowej oraz zagadnienia „kłamstwa oświęcimskiego". Warto dodać, że to za sprawą profesora Kuleszy w ustawie o Instytucie Pamięci Narodowej znalazł się zapis:
„Kto publicznie i wbrew faktom zaprzecza zbrodniom (...), podlega grzywnie lub karze pozbawienia wolności do lat 3...",
penalizujący „kłamstwo oświęcimskie".


Tadeusz Boruta


Fot. Dariusz Grzegorczuk


Prof. dr hab. Witold Kulesza

Uczestnicy zadają pytania profesorowi

Kolejne pytanie do profesora

Uczestnicy słuchają z uwagą

Skupienie słuchaczy

Młodzi uczestnicy spotkania

Słuchacze wykładu

Wypowiedź V. Machnickiej

Prof. Kulesza podszedł do słuchaczy

Prof. Kulesza i prof. Machnicka

Uczestnicy spotkania przed budynkiem Wydziału Humanistycznego