We czwartek, 17 grudnia, odbył się kolejny wykład z cyklu Siedleckich Spotkań Historycznych.

     Już po raz drugi w bieżącym roku zawitał do Siedlec prof. dr hab. Andrzej Niwiński – archeolog z Uniwersytetu Warszawskiego, wybitny badacz starożytnego Egiptu, od kilkunastu lat kierujący tzw. Misją Skalną. Znaczną część czasu pomiędzy wykładem majowym i grudniowym Profesor spędził w Egipcie, niestrudzenie poszukując grobowca arcykapłana i faraona Herhora, panującego w XI stuleciu przed Chrystusem. Obecne spotkanie odbyło się zaledwie kilka dni po powrocie Profesora z badań.

     Prelegent z wielkim zaangażowaniem i ekspresją zgłębiał temat:

Choinka i obelisk. Nieuświadomione echa starożytnych kultur w świątecznej szacie Bożego Narodzenia.


Odniósł się w nim do bożonarodzeniowych tradycji w kulturze polskiej oraz innych krajów europejskich, zwracając szczególną uwagę na to, jak wiele pozostałości zwyczajów i obrzędów przedchrześcijańskich trwa w nich do dziś. Sięgają one swymi korzeniami do starożytnego okresu Egiptu, Grecji, Rzymu i dawnych ziem słowiańskich. Liczne symbole bożonarodzeniowe wywodzą się z symboliki wymienionych kultur starożytnych.
     Po wykładzie był czas na dyskusję i pytania kierowane do Profesora, dotyczące nie tylko omawianej problematyki, ale też rezultatów tegorocznych prac wykopaliskowych.

Tadeusz Boruta


Fot. Dariusz Grzegorczuk

Rozpoczęcie spotkania przez T. Borutę


Wykład prof. A. Niwińskiego

Uczestnicy spotkania z A. Niwińskim

Uczestnicy z uwagą słuchają prelekcji