W niedzielę 8 lutego 2015 roku w Muzeum Regionalnym w Siedlcach odbyło się 242 spotkanie Siedleckiego Klubu Kolekcjonerów. Każde spotkanie rozpoczyna pokaz kolekcji tematycznych lub wykład o historii regionu albo omówienie przepisów prawnych regulujących poszczególne dziedziny kolekcjonerstwa (np. broni palnej) bądź określających zasady ochrony stanowisk archeologicznych.
Tym razem głównymi punktami spotkania były wybory nowych władz Klubu po upływie czteroletniej kadencji, wybory delegatów na Zjazd Oddziału „Podlasie" PTTK oraz promocja albumu Sławomira Kordaczuka 20 lat Siedleckiego Klubu Kolekcjonerów (Siedlce 2014).
Prezes nie zdawał sprawozdania z działalności Klubu, bowiem w albumie ujęto wszystkie przedsięwzięcia siedleckich kolekcjonerów z ostatnich 10 lat. Dorobek z poprzedniego okresu został opisany i zilustrowany w publikacjach tego samego autora: 5 lat Siedleckiego Klubu Kolekcjonerów (Siedlce 2000) i 10 lat Siedleckiego Klubu Kolekcjonerów (Siedlce 2004).
Siedlecki Klub Kolekcjonerów jest stosunkowo nowym i wyjątkowym zjawiskiem w kulturze nie tylko miasta, ale i regionu, gdyż jego członkami są również osoby z sąsiednich powiatów i województw. Działa na zasadzie zebrań grona przyjaciół. Jest jednym z klubów Oddziału „Podlasie" Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego i funkcjonuje w ramach statutu tej organizacji.
W trzech wymienionych wydawnictwach zaprezentowano wszystkich wykładowców – członków Klubu i gości zapraszanych z zewnątrz (np. z Elbląga, Krakowa, Warszawy). Takich pokazów zorganizowano łącznie ponad 200 – każdy z innej dziedziny kolekcjonerstwa.
Jedną z form działalności SKK są jednodniowe wycieczki krajoznawcze, zakończone ogniskiem z pieczeniem kiełbasek. Niedzielne wypady odbywają się do takich miejsc, których biura turystyczne nie mają w swych ofertach. Uczestnicy wspomnianych wypraw odwiedzają między innymi zbieraczy gromadzących przedmioty o dużych rozmiarach (np. motocykle czy samochody) oraz spotykają się z szefami lokalnych towarzystw historycznych i kulturalnych. Publikacje związane z działalnością członków SKK stanowią gotowe przewodniki dla organizatorów wycieczek krajoznawczych po regionie, zwłaszcza dla grup szkolnych.
W najnowszym albumie opisano także udział kolekcjonerów w wystawach, nagrody, jakie uzyskali oraz inne wydawnictwa klubowe. W ostatniej z wymienionych dziedzin SKK jest znany również poza granicami kraju – jako wydawca pocztówek o historii Wojska Polskiego.
Książka 20 lat Siedleckiego Klubu Kolekcjonerów zawiera też interesujący artykuł Jerzego Zielińskiego z Krakowa. Jest to szczególny tekst o niemal sensacyjnym wydźwięku. Traktuje mianowicie o odzyskaniu przez prawowitych właścicieli skradzionego z ich mieszkania obrazu Wojciecha Kossaka Kasztanka Marszałka. Jako swoistą ciekawostkę należy potraktować fakt, iż obraz znalazł się dzięki pocztówce wydanej przez SKK i Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego.
Omawiana publikacja stanowi niewątpliwie bogaty materiał źródłowy służący poznaniu historii kolekcjonerstwa w regionie. Poszczególne rozdziały albumu, jak i zamieszczona w nim bibliografia mogą być przydatne do różnorodnych badań naukowych. Na podstawie jej zawartości powstała już jedna wartościowa praca magisterska (Marek Chodowski, Działalność edukacyjno-wychowawcza Klubu Kolekcjonerów w Siedlcach, 2006).
Podczas ostatniego spotkania w tajnym głosowaniu wybrano nowe władze Klubu na kolejną czteroletnią kadencję. Prezesem został Sławomir Kordaczuk, wiceprezesem Bogusław Mitura, finansami zaś będzie kierował skarbnik Adam Pachecki.
Sławomir Kordaczuk
Prezes Siedleckiego Klubu Kolekcjonerów
Wicedyrektor Muzeum Regionalnego w Siedlcach
Członek Zarządu Siedleckiego Towarzystwa Naukowego
Fot. S. Kordaczuk
Fot. P. Augustyniak
