Po prawie 10 latach przerwy ponownie zaistniał cykl Siedleckich Spotkań Historycznych. W ostatni czwartek stycznia br. w budynku Wydziału Humanistycznego UPH przy ul. Żytniej 39 dr hab. Dorota Wereda z Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych UPH przybliżyła słuchaczom problematykę Cerkwi unickiej na Podlasiu. Prelegentka jest znaną i cenioną badaczką historii Kościołów wschodnich na obszarze Rzeczypospolitej w okresie przedrozbiorowym, autorką wartościowych rozpraw naukowych,m.in. Biskupi unickiej metropolii kijowskiej w XVIII wieku; Unicka diecezja włodzimiersko-brzeska (część brzeska) w XVIII wieku.
Dr hab. Dorota Wereda, przedstawiając rezultaty swoich badań, skupiła się na okresie przedrozbiorowym, ukazując zarówno rozwój sieci parafialnej na terenie Podlasia, jak też przejmowanie, na skutek licznych kontaktów, wielu elementów wystroju świątyń i liturgii z obrządku łacińskiego. Szczególną uwagę zwróciła na postać beatyfikowanego rok po męczeńskiej śmierci Jozafata Kuncewicza, a zwłaszcza umieszczenie jego relikwii w klasztorze bazyliańskim w Białej Podlaskiej i wpływ tego wydarzenia na kształtowanie się tożsamości Cerkwi unickiej na Podlasiu. Wykład ilustrowany był interesującą prezentacją (zamieszczoną w zakładce "Prezentacje").
Po prelekcji odbyła się dyskusja, w której aktywny udział wzięli uczestnicy spotkania, nie tylko zadając pytania, ale także dzieląc się własnymi refleksjami i wnioskami z grupą osób uczestniczących w wykładzie, niewątpliwie zainteresowanych podjętą tematyką.
Mamy nadzieję, że cykl Siedleckich Spotkań Historycznych stanie się stałym elementem życia kulturalnego i naukowego Siedlec.
Tadeusz Boruta